Leczenie urazów kończyn
Kontuzja kończyn górnych i dolnych
Uraz nogi lub ręki może przytrafić się każdemu, jednak najczęściej jest skutkiem niefortunnego wypadku lub nadwyrężenia. Szczególnie narażeni są na to sportowcy oraz tancerze, wykonujący wiele powtarzalnych ćwiczeń obciążeniowych.
Objawy i rodzaje urazów
Do objawów towarzyszących urazowi kończyny górnej zalicza się przede wszystkim ból i uczucie osłabienia mięśni oraz stawów na konkretnym obszarze. Występuje także drętwienie i mrowienie; w wyniku stłuczenia może pojawić się obrzęk i sina opuchlizna, w przypadku złamania możliwy jest całkowity bezwład ruchowy kończyny, zniekształcenie i krwawienie w lokalizacji złamania.
Konsultacja lekarska
W zależności od stopnia urazu, konieczne może być wezwanie lekarza. O ile niektóre kontuzje ograniczają się do drobnego nastawienia kości lub zalecenia odpowiedniej pielęgnacji, poważne złamania wymagają bardzo często założenia gipsu lub szyny. Czasem niezbędna jest również interwencja chirurgiczna oraz późniejsza rehabilitacja. Wspomagana ona być może noszeniem odpowiedniej ortezy.
Powrót do zdrowia
Rekonwalescencja po złamaniu może trwać kilka tygodni. Po zdjęciu gipsu bardzo często konieczne jest dalsze usztywnienie ortezą, a także przyjmowanie leków przeciwbólowych i przeciwzakrzepowych.